Click on a staff member's NAME to email them and the BLOG link to access their classroom blog/website.

ADMINISTRATION &
FRONT OFFICE

Jessica Appleyard, Principal { blog }

Asa Blount, Field Technician

Jaime Davies, Assistant Principal

Kevin Johnson, Assistant Principal

Sharon Dixson, Support & Services Admin

Shannon Wise { blog }

Cherie Vodopia, Secretary

*CLASSIFIED EMPLOYEE OF THE YEAR!

Linda Zeiher, Bookkeeper
Annie Howland, Clerk

Kathleen Corrao, Clerk

Cindy Steuer, Clinic Nurse

 

 

KINDERGARTEN
TEACHERS

Amy Barnes {blog}

Natalie Lampert { blog }

Gail Lindsay { blog }
Roxanne Loescher 
{ blog }

Danielle Menear { blog }

Angie St. Jean { blog }

Katie Vanderhave { blog }

Cara Wells { blog }

 

 

 

FOURTH GRADE
TEACHERS

Mel Grigsby { blog }

Jennifer Hampton { blog }

Colleen Jankovich { blog }

Sharon Marsh { blog }

Brandi Miller { blog

Caitlin O'Neill { blog }
Julia Schoeb { blog}

Shannon Sides { blog }

 

 

 

SPECIAL EDUCATION TEACHERS

Chrissi Denman { blog }

Brittany Fagan 

Shayla Thomas

 

STUDENT  SUPPORT

Meagan Allred, Intervention Specialist { blog }

Dr. Vicki Bunke, School Psychologist

Cami Henrichs, Occupational Therapy

Chris Jones, Occupational Therapy

Beth Ritchey, Speech & Language

Brook Rozen , EIP { blog }

Claudia Sandoval , ESOL { blog }

Karen Schwartz, School Social Worker

Shana Vest , AC Math Teacher{  blog

Kim Bingham, AC ELA Teacher { blog

Katie Walker, EIP { blog }

Abbie White, Speech & Lanugage

SPECIALISTS 

Rachael Astorga, Art { blog }

Catherine Trosclair, Art { blog }

Sam Dietrich, PE { blog }

Amanda Gardner, Music { blog }

Chuck Jones, PE { blog }

Sammy Jo Reyes, STEM { Twitter }

Jana Troskie { blog

Heather Kindschy, Media Specialist { blog }

Marycatherine Rinaldi, Media Parapro

Kerry Griffee, STEM { blog

PROFESSIONAL 

SCHOOL COUNSELORS

 

Kellie Oakes 

Mary Rees  

Counseling Website

  • Twitter - Black Circle

FOUNDATION-SPONSORED

INSTRUCTORS
 

Carolyn Cooper, Technology { blog }

Melissa Pumpian , STEAM Assistant

SPECIAL EDUCATION PARAPROFESSIONALS

Jennifer Hecker

Lynne Parry

Stefanie Winter

FOOD SERVICE

Donna Childs-Milford, Manager { blog }

Lyn Banh

Yun Chi
Glorinda Faulkner

Michael Grund

Martha Jones

 

LUNCHROOM MONITORS

Rhonda Burrell

Norma Carr

Robin Head

CUSTODIANS

John Maflin, Head Custodian
Willie Hogan

Gary Wilson

Yaacov Yisrieal

AFTER SCHOOL PROGRAM

Marie Uden, Director

Sharon Pearson, Bookkeeper

Martha Jones, Account Clerk

 

ASP WEBSITE

 

1210 Johnson Ferry Road

Marietta, Georgia 30068

Cobb County School District

All Rights Reserved